250+ TOP MCQs on MOSFET in Small Signal Operation and Answers

Tricky Electronic Devices and Circuits Questions and Answers on “MOSFET in Small Signal Operation”.

1. An NMOS technology has μnCox = 50 μA/V2 and Vt = 0.7 V. For a transistor with L = 1μm, find the value of W that results in gm 1mA/V at ID = 0.5 mA.
A. 10 μm
B. 20 μm
C. 30 μm
D. 40 μm

Answer: B

2. Consider an NMOS transistor having kn= 2 mA/V2. Let the transistor be biased at VOV = 1V. For operation in saturation, what dc bias current ID results? If a +0.1-V signal is superimposed on VGS, find the corresponding increment in collector current by evaluating the total collector current ID and subtracting the dc bias current ID.
A. ID = 1mA and Increment = 0.21 mA
B. ID = 1mA and Increment = 0.42 mA
C. ID = 2mA and Increment = 0.21 mA
D. ID = 2mA and Increment = 0.42 mA

Answer: A

3. We know ID =1/2 kn (VGS + vgs – Vt)2. Let the signal vgs be a sine wave with amplitude Vgs, and substitute vgs = Vgs sin ω t in Eq.(5.43). Using the trigonometric identity show that the ratio of the signal at frequency 2ω to that at frequency ω , expressed as a percentage (known as the second-harmonic distortion) is
A. Vgs/Vov x 100%
B. 1/2Vgs/Vov x 100%
C. 1/4Vgs/Vov x 100%
D. 1/8Vgs/Vov x 100%

Answer: C

4. If in a particular application Vgs is 10 mV, find the minimum overdrive voltage at which the transistor should be operated so that the second-harmonic distortion is kept to less than 1%.
A. 1V
B. 0.75V
C. 0.5V
D. 0.25V

Answer: D

5. If a gain of at least 5 V/V is needed, what value of gm is required?
A. 0.1 mA/V
B. 0.2 mA/V
C. 0.4 mA/V
D. 0.8 mA/V

  250+ TOP MCQs on Collector-to-Base Bias and Answers

Answer: A
Clarification: gmRd = 5 or gm= 5/50 mA/V.

6. Using a dc supply of 3 V, what values of ID and VOV would you choose?
A. 0.34 mA and 0.35 V respectively
B. 0.34 mA and 0.69 V respectively
C. 0.034 mA and 0.35 V respectively
D. 0.034 mA and 0.69 V respectively

Answer: D

7. What W/L ratio is required if μnCox = 200 μA/V2?
A. 1.23
B. 1.23
C. 1.43
D. 1.53

Answer: C

8. Find the small-signal model parameters (gm, ro and gmb) for an NMOS transistor having W/L = 20 μm/2 μm and operating at ID = 100 μA and |VSB| = 1V.
A. gm= 0.42mA/V, ro= 160 kΩ, gmb = 0.084 mA/V
B. gm= 0.21mA/V, ro= 160 kΩ, gmb= 0.042 mA/V
C. gm= 0.42mA/V, ro= 80 kΩ, gmb = 0.042 mA/V
D. gm= 0.24mA/V, ro= 80 kΩ, gmb = 0.084 mA/V

Answer: A

9. Find the small-signal model parameters (gm, ro and gmb) for a PMOS transistor having W/L = 20 μm/2 μm and operating at ID = 100 μA and |VSB| = 1V.
A. gm= 0.24mA/V, ro= 240 kΩ, gmb = 0.024 mA/V
B. gm= 0.24mA/V, ro= 120 kΩ, gmb = 0.048 mA/V
C. gm= 0.24mA/V, ro=240 kΩ, gmb = 0.048 mA/V
D. gm= 0.12mA/V, ro= 240 kΩ, gmb = 0.048 mA/V

Answer: C

10. The overdrive voltage at which each device must be operating is
A. NMOS = 0.83V and PMOS = 0.48V
B. NMOS = 0.48V and PMOS = 0.83V
C. NMOS = 0.24V and PMOS = 0.41V
D. NMOS = 0.41V and PMOS = 0.24V

Answer: B
Scroll to Top